Únor 2009

O knihách, spisovatelých, filmech..

6. února 2009 v 12:23 | Pawja

Stává se mi to vždy, když se začtu do něčeho, co je pro mne totálně nádherné. Bylo to tak u HP,

Mediátorech, Bartimaeuse, Velikostech L a XL, Šprndy a košta a jejího pokračování, Twilinght a dalšícch knih, které miluji a budu milovat pořád. Ten neochvějný pocit, že musím číct dál a ten strach, že až to doštu budu zase smutná že jsme dočetla. To, že nemůžu jít spát, nechci jíst ani pít, jsme protivná na ostatní To se zase stalo. Nechci řešit, o kterou knihu de. Mám divný pocit že jsme to přečetla až ted i když jsme věděla, jaká je. Jaké jsou abych to upřesnila.

Teď se moje zraky upínají k datumům, kdy vyjde pokračování všech mých očekávaných. Brisingr, Rozbřesk, Velikost XXL a snad i něco od Strouda nebo od Mlynowský. Noták, nenechte mě čekat. Mluvím k Vám velkým spisovatelům, kteří stejně nepřídete na mou existeci. Kteří ani nevíte jak ráda bych byla vámi a svými výtvory dělala tak skvostnou radost jako děláte vy.

Práce spisovatele je vážně náročná, hlavně pokud prodáte práva na film. Pak bud je o vaší knihu větší zájem nebo ji ostatní zavrhnout kvůli propadáku filmu. Nikdy ale není to tak jak má být. Nikdy nebude film jako ta představa dívky či chlapce když čte. Jak si představuje celý příběh, hlasy postav a jejich povahu. Nikdy není herec tak krásný, jak popisuje v knize svého hrdinu. Nikdy nevypadá dům tolik strašidelně jako v knize. Nikdy vám nebude tak do breku když budete sledovat film jako když budete číst. To se nestane a já odčas chovám odpor k

režisérům. Je jasné, proč škrtají scény. Málo času. Kdyby třeba celý HP byl natočen přesně podle knihy, strávili bychom v kině asi tak 5 hodin a postupně bychom se začali nudit. Zcénaristé a režiséři totiž upravují své předtavy do podob jim blízkým. "Proč dávat tuhle ,nudnou, zcénu o tom, jak se baví ve škole?" "Proč řešit jejich milostný vztak tak dlouho, vždyt divák to pochopí hned napoprvé".. A omezení je také v tom, že nám film neukazuje myšlenky hlavního hrdiny jako v knize. Neuslyšíte linoucí se hlas v pozadí promítání, jak dívka přemýšlí o tom, že by měla změnit chování nebo cokoli dalšího, neuslyšíte její srachující se myšlenky, neuslyšíte její odpor když její přítel trhá jinou obludu na kousky a pak je pálí. To nám přece předvede herec tak proč to řešit?


Můj postoj ted vyzní, že se nedívám na zfilmované knihy. Ach tak tomu není. Sleduju a očekávám s napětí všechny premiéry ,,mých" knih. Posoudit, zda o knize vyprávět kamarádům a odradit nebo je navnadit na film. Někdy je nutno říci, že zpracování je dobré. Kniha má najednou uspěch jako prase a všichni chtějí být jejími fandy a předstírají, že se o ní zajímali před filmem. "Och jak krásně Jess vypadá, stejně jako v knize je popsaný." ..

Pokud někdo nerad čte jeho věc, pokud někdo nerad kouká na filmové ztvárnění
knih, nedivím se mu. Já bych nejraději každý den jenom seděla na postely a hltala nekonečně dlouhou knihu a nechodila spát. Bohužel, vždy se kniha dočte. Pak je jen prázná díra, myšlenky na pokračování a možný jiný konec.... Miluju ,,své" knihy...